hllmrt

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
5.0500₺
Çekimlerim
50
Epey uzun zamandır yaşadığım bir sorun var ve açıkçası donanım konusunda çok bilgili olmadığım için çözüm üretemedim. Hem türkçe hem ingilizce kanallarda çok araştırma yaptım fakat bir sonuç çıkmadı şu ana kadar.

Bilgisayarım; RTX 2070 ekran kartı, i7 8700 işlemci, 16 gb ram, 1tb SSD'den oluşuyor. Bana göre gayet yüksek sayılabilecek bir sistem. Buna rağmen ben hem iyi hem kötü oyunlarda düzgün performans alamıyorum. League of legends gibi bir oyun oynarken arkada google chrome açıksa fps 50-60 a düşüyor ki bence imkansız bir şey. ram kullanımı tavan yapıyor.

Battlefield 5 gibi komplex bir oyun oynuyorum, komplex olmasına karşın sistemim gayet yeterli ama sürekli 60 fps de kalıyorum. rtx falan da açık değil, gayet medium-high ayarlardayım ve bu sırada işlemci ve ram kullanımı beraber 100% oluyor. evet işlemci kullanımı %100'e dayanıyor :D

inanın bu konuda ne yapacağım hiçbir fikrim yok ve bilgili arkadaşlar varsa yardım almayı çok isterim teşekkürler.

hllmrt

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
5.0500₺
Çekimlerim
50
nvadia güncellemenizi yaptınızmı acaba?
Evet ekran kartı güncellemelerimi düzenli olarak yapıyorum zaten sorun ekran kartı ile alakalı değil, ekran kartı stabil çalışıyor fakat işlemciye gereksiz fazla yük biniyor, her oyun oynadığım zaman %100 seviyesinde çalışıyor

İntel'in sitesinden driver yükledim kaldırdım, termal macun sürdürdüm, sıvı soğutma falan da aldım ama hala net çözümü bulamadım. Basit bir League of Legends oyununu oynarken bile FPS düşüklüğü yaşıyorum ki benim bilgisayarımın değerinin 10'da 1'i olan bilgisayarlarla aynı FPS değerinde oynuyorum resmen. Ama bu konu aslında sadece Oyunlarla alakalı, diğer işlerimi yaparken hiçbir sorun yaşamıyorum. Google Chrome ile birçok sekmede çalışıyorum, yazılım ve modelleme programları da açık oluyor ama hiç kasma olmuyor. Ne zaman oyuna girsem sistem kafayı yiyor :D

Mr.Şahin

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
44.5820₺
Çekimlerim
149
Bütün güncellemeleri yaptıysanız ve her şeyin eksiksiz olduğunu düşünüyorsanız şöyle bir önerim/önerilerim olacak;

Bakın daha önce başıma benzer bir şey gelmişti hatırladığım kadarı ile bilgisayarıma virüs bulaşmıştı ve her internete bağlı olduğumda cpu ve ram %100 oluyordu ve bilgisayar donuyordu. İnternet bağlantımı kestiğimde bilgisayar gayet normal çalışıyordu. Yani bana kalırsa bilgisayarınızda virüs olabilir çünkü bu dedikleriniz bu özellikteki bir bilgisayarda olmaması gereken sorunlar sisteminiz oldukça güçlü. Eğer yakın zamanda bir format işlemi yapmadıysanız tavsiyem bir bilgisayara format atın. Sebebi çok başkada olabilir bu bilgisayar konusu gerçekten çok derin bir mecra. Şöyle bir misal vereyim başımdan geçen saçma bir durumu anlatayım. Call of Duty 2 adında bir oyun var çoğunuz oynamış ya da duymuşsunuzdur. Ben bu oyunu oynamak için indirdiğimde oyunu açamadım ve sorunun neden kaynaklandığını da anlayamadım. Kurulum ile alakalımıdır acaba dedim ama oyun zaten kurulu inmişti, oyun için gerekli bütün verileri kurdum vs. Ancak oyun açılmıyordu ama ben o oyunu oynayacaktım kafaya koymuştum hacı. Ve araştırmalarımın sonucunda karşıma enteresan bir çözüm yolu çıktı. Çözüm ise şu; Oyunun adını değiştirmek.:D Çok saçma bir çözüm ancak işe yaradı ve ben oyunu oynadım. İnşallah senin sorununda buna benzer saçma bir yöntemle çözülen bir sorun değildir. Ben çok araştırma yaptım çözümleri denedim ama olmaz dediğim yerden çözmüştüm oyunun hatasını.