Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

Mtntn26

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 11, 2021
Mesajlar
41
NZR
6.8600₺
Çekimlerim
150
Yangın tüpünün doğru biçimde kullanılması için şu adımların izlenilmesi gerekmektedir:

  • Yangın söndürme tüpü yangın yerine getirilerek rüzgar arkaya alınır.
  • Ateşe mümkün olduğunca yaklaşılması gerek.
  • Tetik mekanizmasını kilitleyen pim çıkarılır ya da karbondioksit tüpünün valfi sola doğru çevrilir.
  • Tetiğe sonuna kadar basılır.
  • Çıkan toz ya da gazı yangının olduğu yere doğru püskürtme işlemi yapılır.
  • Yangın ön taraftan arkaya doğru söndürülür.
  • Yangının söndüğünden emin olunmadan yangın yerinin terk edilmemesi gerekir.
  • Tozlu cihazlar toz bitene kadar boşaltılır.
Bu adımlar izlenerek yangınlar çok daha kolay ve etkili biçimde söndürülür. Ancak yangının büyüklüğüne bağlı olarak her durumda mutlaka itfaiyenin aranması ve çağrılması da gerekmektedir.

Yangın Söndürme Tüpü Nasıl Kullanılır?​

Yangın söndürme tüpü nasıl kullanılır sorusu özellikle de daha önce bu cihazı hiç kullanmayan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Yangın söndürme tüplerinin çok daha iyi ve verimli biçimde kullanılması için yazımızın girişinde belirttiğimiz adımların çok iyi biçimde uygulanması gerekmektedir.
Burada önemli olan ne gibi yangınlarda ne gibi yangın söndürme tüpünün kullanılacak olmasıdır. Buna göre araştırmalar da yapması gereken kişilerin yangın sınıfları üzerinde durması da gerekmektedir. Yangın sınıfları kendi içerisinde A, B, C, D, E ve F sınıfları olmak üzere çeşitlere ayrılır.

A sınıfı yangınlar katı malzemelerin yanmasından dolayı çıkan yangınlar olup su yardımıyla söndürülebilir. B sınıfı yangınlar sıvı malzemelerden çıkan yangınlar olup gazlı söndürme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. C sınıfı yangınlar da gazlı malzemelerden kaynaklı çıkan yangınlardır. D sınıfı yangınlar metal yangınları, E sınıfı yangınları ise elektrik kaynaklı çıkan yangınlardır. F sınıfı yangınlar ise kızarmış ve yanmış yağlardan dolayı meydana gelen yangınlardır.

Tozlu ve karbondioksitli yangın söndürme tüpleri başta olmak üzere diğer tüm yangın söndürme tüpleri de araştırılarak, değerlendirilerek çeşitli alanlarda bulundurulması gereken yangın söndürme tüpleridir.

Yangın Tüpü Kullanma Talimatı​

Yangın söndürme tüpü edinen kişiler olası yangınlarda nasıl davranmaları gerektiğiyle alakalı olarak yangın tüpü kullanma talimatı kısmını okumaları da gerekmektedir. Bu talimatlara uygun biçimde hareket eden kişilerin son derece verimli ve profesyonel biçimde yangınları bertaraf edecekleri de bilinmektedir.

Yangın söndürme tüpleri kendi içerisinde farklılıklara sahiptir. Tozlu, sulu ve gazlı biçimde çeşitlere ayrılan yangın söndürme tüplerinin çok daha iyi biçimde kullanılarak yangınların söndürülmesi için mutlaka yangın söndürme talimatına da uyulması gerekmektedir.

Yangın Tüpü Nerede Bulundurulmalıdır​

Yangın söndürme tüplerinin oldukça etkili olduğundan, içerisinde çeşitli sınıflara ayrıldığından ve her birinin farklı kullanma talimatının olduğundan bahsettik. Peki yangın tüpü nerede bulundurulmalıdır? Hangi alanlarda yangın söndürme tüplerinin bulundurulması gerekmektedir?

Yangınlar bilindiği üzere ateş kavramının olduğu her yerde çıkma ihtimali yüksek olan afetlerdir. Evlerde, işyerlerinde, arabalarda, konutlarda, dairelerde ve buna benzer kapalı alanlarda mutlaka yangın söndürme tüplerinin bulundurulması gerekmektedir. 1 KG, 4 KG ve 6 KG olan yangın söndürme tüplerinin türleri de iyi biçimde araştırılarak belki de her türden yangın söndürme tüpünün bulundurulması gerekmektedir.

Yangın söndürme tüpleri, yangın tüpü kullanma talimatı da ele alınarak kullanıldığı taktirde çok daha fazla verimli hale gelecektir.
 

Necla

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 7, 2021
Mesajlar
1,086
NZR
4.8090₺
Çekimlerim
160
Yangın tüpünü evde de bulundurmamız gerekiyor. Genelde işyerlerinde hastanelerde vb yerlerde bulunduruluyor. Hiç bir evde şimdiye kadar yangın tüpü bulundurana rastlamadım. Evin bir köşesine mutlaka koymamız gerekiyor, birde kolayca bulabileceğimiz görebileceğimiz yere koymamız gerekiyor.
 
Üst