Türkiye’de Görmen Gereken 5 Harika Yer

MsAvci

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 17, 2021
Mesajlar
530
Konum
İstanbul
NZR
71.0840₺
Çekimlerim
100
Turkiyede-gormen-gereken-5-harika-yer.jpg


Ülkemizdeki güzellikleri keşfetmeye ne dersin? Yüz yıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli noktalarına sahip olan Anadolu toprakları, bize çok güzel fırsatlar sunuyor. Türkiye’de mutlaka görmen gereken beş harika bölgeyi birlikte inceleyelim.

AMASYA

Çok fazla duyduğun Amasya bölgesi daha önce hiç dikkatini çekmemiş olabilir. Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya seni çok şaşırtacak. Osmanlı zamanından kalan geleneksel evlere sahip Amasya’nın Yeşilırmak’ı görülmeye değer. Geçmişin izlerini taşıyan Amasya nehirlerini mutlaka gezmelisin.

LİKYA

Likya yürüyüşlerini duymuş muydun? Özellikle doğa yürüyüşü sevenler için hazırlanan turlara göz atmanı tavsiye ederiz. Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları sahip olan bölgede hem doğal hem gizemli bir doğa yürüyüşü yapabilirsin. Gezi sırasında, Çıralı’da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsin.

NEMRUT

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde geçmişe harika bir yolculuk yapabilirsin. Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor.
Özellikle tarihe ilgisi olan maceraperestlerin mutlaka Nemrut’a gitmesi gerekiyor. Krallar Kenti olarak da adlandırılan Nemrut’u kesinlikle unutamayacaksın.

ŞİRİNCE

Ege’de bir Rum köyü gezmeye ne dersin? İzmir’in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda yer alan Şirince’de üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinlikleri gezebilirsin. Burada yer alan Şirince evleri ise 19. yüzyıl Anadolu mimarisinin çok güzel bir örneği. Unutulmaz etnik kökenleri tanımak için Şirince harika bir kaçamak.

CUMALIKIZIK

Orhangazi’nin Bursa’ya geçmeden önce kurduğu köylerden biri olan Cumalıkızık, Bursa’ya 2 km. Uzaklıkta yer alıyor. Daha önce dar sokaklardan akan berrak sulara şahit olmuş muydun? İşte bu köyde bu inanılmaz olaya şahit olabilirsin. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan evleri ise geçmişin güzel bir yansıması olarak köye renk katıyor.

Bu harika bölgeleri ziyaret etmek istediğin yerler listesine eklemeyi sakın unutma! Türkiye içerisinde yapacağın bu tatil sana çok iyi gelecek. Unutamayacağın maceralar seni bekliyor…

Ezgi Özbulut


//Elikabebek sitesinden alıntıdır..
 
Üst