Tesla Model 3’e rakip geliyor: Nio ET5 menziliyle şaşırtıyor!

snowy

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 16, 2021
Mesajlar
3,508
NZR
73.9880₺
Çekimlerim
450
ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla, en ucuz otomobili Model 3 ile birlikte oldukça büyük bir başarıya imza attı. 35 bin dolardan başlayan fiyat etiketiyle piyasa sürülen araç, çeşitli kiralama ve satın alma opsiyonlarıyla sektörün ve kullanıcıların ilgisini üzerine toplamayı başardı.

Fakat otomobil üreticilerin 2030 yılına kadar elektrikli araçlara döneceğini açıklamasının ardından, sektörde rekabet giderek artmaya başladı. Bununla birlikte piyasaya yeni çıkan markalar da oldukça iddialı bir şekilde kafa tutuyor. Nio da bu şirketlerin arasında yer alıyor.


Nio ET5, 1000 kilometrelik menziliyle gündem oldu​

Çin’in yükselişe geçen markalarından Nio’nun yakında piyasaya çıkacak ET7 elektrikli otomobilinin, Tesla’nın Model S’ine meydan okumak için özel olarak tasarlandığı söyleniyor. Ardından şirket, bir de Model 3’e rakip olacak yeni aracı ET5’i duyurdu. Standart 75kWh pil paketiyle 550 kilometre menzil sunan aracın Ultralong Range adını verdiği 150kWh’lık üst donanım seçeneğini alırsanız menzili 2 katına kadar çıkıyor.

tesla-model-3e-rakip-geliyor-nio-et5-menziliyle-sasirtiyor1.jpg

Nio ET7 modelinin fiyatı 70 bin dolar seviyesinde açıklanmıştı. ET5’in ise 50 bin dolardan satışa çıkması bekleniyor. Tabii normal bir otomobile göre oldukça pahalı olsa da menzil, performans ve konfor anlamında tam bir üst segment araç olduğu için aslında standartların üstünde bir araca bakıyoruz. Ayrıca bu aracın Çin’de satılacak versiyonunda bir de bataryasız opsiyonu bulunacak. Bu paket de 41 bin dolardan satışa sunulacak.

Yine de Tesla’nın Model 3’ünün başlangıç fiyatı olan 35 bin dolar seviyesinin oldukça üzerinde olduğunu belirtmemiz lazım. Fakat uzun menzil isteyen kullanıcılar için bu fark maalesef kaçınılmaz oluyor. Zira Tesla da otomobillerinde batarya yükseltme paketini opsiyon olarak buna yakın bir fiyat farkıyla satıyor.

tesla-model-3e-rakip-geliyor-nio-et5-menziliyle-sasirtiyor2.jpg

ET5 tıpkı Model 3’te olduğu gibi otonom sürüş özellikleri için yerleşik desteğe sahip olacak. Ayrıca sürücüler, 6 metrelik görüntülemeye eşdeğer olan 201 inç boyutunda bir dijital kokpite sahip olacak. Bunu Nreal tarafından geliştirilen, sanal ekran yansıtabilen artırılmış gerçeklik gözlükleri sayesinde elde edecekler. Buna ek olarak şirket, Nolo ile VR gözlükleri yapmak için de işbirliği yaptı. Ancak bu cihazlar aktif sürüş sırasında takılmayacak.

İlk teslimatın 2022’nin 2. yarısında, Eylül ayı gibi başlaması bekleniyor. Ancak Nio, ET7’yi 28 Mart’tan itibaren satışa sunacak. Yani ET5 aslında serinin yakın gelecekte planlanan ve nispeten daha uygun fiyatlı 2. modeli olacak. Ayrıca şirket 2021’de Norveç’e açıldı. Fakat önümüzdeki yıl itibariyle Danimarka, Almanya, Hollanda ve İsveç başta olmak üzere, 2025’e kadar 25 ülke ve bölgeye yayılmak istiyor.

Nio ET5 teknik özellikler​

ET5’in 4.790 mm uzunluğa, 1.960 mm genişliğe, 1.499 yükseklik ve 2.888 mm aks mesafesine sahip olacağı söyleniyor. Kaputun altına baktığımızdaysa karşımıza 385 beygir gücü ve 700 Nm tork üretebilen çift elektrik motoru karşılıyor. Şirket tarafından paylaşılan verilere bakıldığındaysa aracın 0-100 hızlanması yalnızca 4.3 saniye sürüyor.


Kaynak : shiftdelete.com
 
Üst