Peygamber Efendimizin Sünnetleri

suna10

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
20.9670₺
Çekimlerim
300
8C55B9F2-3176-4F90-8DCD-FCEB424CABD8.jpeg
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in hayatı boyunca yerine getirdiği örnek davranışlar, söylediği sözlere sünnet denir.

Fikrimce sünnetlere baktığımda hem sağlık açısından hem de ahlaken toplum kuralları düşünüldüğünde çok güzel davranışlar. Örneğin oturarak ve üç yudumda su içmesi.

Sağlık açısından önemi şu su önce midede birikir, içinde mikrop varsa ölür ve daha sonra on iki parmak bağırsağına geçer. Oturarak içen insan birçok hastalıktan korunmuş olur.

Zaten diyorlar ya ayakta içtiğiniz suyun zararlarını bilseniz o suyu tükürürdünüz diye. Bakın peygamber efendimizin ne güzel örnek alınması gereken bir sünneti.

Bir başka duyunca öyle mi diyeceğiniz sünnet. Peygamber efendimiz tuvalet kabını su dolu bırakırmış. Bu da hem başka kişi girdiğinde dolu olması hem de tuvalette kötü kokuyu önlemek için. Şimdi ki klozetlerde de bu şekilde su kalıyor fark ettiyseniz hiç gitmiyor o su. Bu su olmazsa lağım sisteminden sürekli koku gelir.

Bir başka güzel sünneti ise eve girerken be çıkarken selam vermesidir. Selam ben geldim den ziyade benden sana zarar gelmez anlamındadır. Ve en güzeli de peygamber efendimizin sünnetlerini onun yolundan gitmek için yaptığımızda o yaptığı için yaptığımızda sevaptır. Sadece onu anarak yapılması bile ne güzel bir lütuf.

Sizde peygamber efendimizin sünnetlerini paylaşır mısınız. Unutulan, unutulmayan gün içinde anıp yaptığımız bir çok sünnet var aslında hadi bakalım neler çıkacak iyi akşamlar.

snowy

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
73.9880₺
Çekimlerim
450
Şimdi baktım da bunların çoğunu yapıyormuşum.Kendi açıma sevindim bu duruma.Benim bildiğim diğer sünnetler şu şekilde :
  • Bir yere girerken sağ ayak ile girmek
  • Besmele ile işe başlamak
  • Akraba ziyareti
  • Misvak kullanmak
  • Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak
  • Suyu üç yudumda içmek(Zemzemi böyle içiyoruz mesela)
  • Sağ el ile yemek yemek
  • Komşular ile iyi ilişkiler içerisinde olmak
  • Selam vermek
  • Yolculukta dua okumak
  • Yemek duası yapmak
  • İnsanlara karşı güler yüzlü olmak
Bunlar benim aklıma gelen bazı sünnetlerdir.Bunların neredeyse hepsini kendi hayatımda gerçekleştiriyorum.İnanın bunları hayatında yapmaya özen gösteren insan diğer insanlar tarafından çok beğenilir ve takdir edilir.Ayrıca bu davranışlar karşılık beklemeden Allah rızası için yapılmalıdır.Peygamberimiz H.z. Muhammed(s.a.v)'in bu davranışlarını uyguladığımız takdirde gerçek bir Müslüman olarak yaşamış oluruz.Dolayısıyla İslam dininde bir kulun nasıl davranması gerektiğine uygun davranmış olup örnek bir Mü'min olmuş oluruz.Güzel konu olmuş sünnetin önemini herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.Diğer üyelerimizde bildiği sünnetleri paylaşırsa konumuz genişlemiş ve bilmediğimiz sünnetleri öğrenmiş oluruz.

İzzet94-07

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
81.3120₺
Çekimlerim
150
Peygamber efendimizin islama uygun her tür faydalı hareketlerine sünnet denir.
Peygamber efendimiz faydalı birçok sünneti vardır. Erkeklerin çocuk yaşta yaptığı sünnet olayı aslında peygamber efendimizden önce de Arap toplumunda vardı. Peygamber efendimiz de uygun bulduğu için kendisi de bu sünneti uygun bulmuştur.
Bu sünnet sicak bölgeler de olan Arap toplumların da idrarlarını yaptıktan sonra cinsel organların da idrar kaldığı için pislik ve hastalık olduğu için fala deriyi kesmişlerdir.
Bu uygulama Yahudi toplumlarında da vardı.
Yani temel felsefesin de temizlik vardır.
Peygamber efendimizin birçok sünnetinin temelin de zaten temizlik veya farklı bir mantıklı açıklaması vardır yani muhakkak faydalı bir durumu vardır. Örneğin;
Yemeğe başlamadan önce bir tutam tuz alıp dilimize değdirdiğimiz de beynimiz yemek yiyeceğimiz uyarısını alır ve vücudumuz ona göre önlem alır o yüzden Peygamber efendimiz yemeğe başlamadan önce diline tuz degdirirmis.
Veya suyu üç defa da suyu bitirirmis ve oturarak içermiş bunun nedeni ise suyun vücudumuza daha kontrollü girermiş.
Veya Peygamber efendimizin Yemekten kalkarken tam doymadan kalkarmis bunun nedeni de beynimiz tokluk hissini çok daha sonra verirmiş bu yüzden doymadan kalkar, Yemeğe şu ile başlar, ve oturuş şekli de Yemeğe uygun şekilde otururdu.
Peygamber efendimizin bir davranışı var ise muhakkak maddi manevi bir faydası vardır.

Hande16

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
93.4300₺
Çekimlerim
100
Ah canım efendim, bu kâinat ki senin için yaratıldı. Bizler sen olmasan olmazdık. Sen yeryüzüne gelmiş bir nursun Ey sevgili, En sevgili. Senin Dünya üzerinde aldığın nefes bile bir örnek bizler için. İlle de ümmetim diyen Nebiler Nebisi. İnşallah senin sünnetlerinden gerekli feyizleri alır da sana yaraşır bir ümmet oluruz.

Necla

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
4.8090₺
Çekimlerim
160
Peygamber efendimiz (s.a.v) in bir çok sünneti var. Elimizden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyoruz. Bazen unutuyoruz ama aklımıza gelince yapıyoruz.En çokta dikkatimi çeken ayakta su içilmemesi. Duyduktan sonra ayakta hiç içmiyorum artık. Çocuklarımı sürekli uyarırım bu konuda. Bilgi veririm onlara. Bu gibi konuları aramızda konuşuruz sürekli. Diğer sünnetleri de yerine getirmek lazım. Peygamber efendimizi her zaman örnek alıyoruz,inanıyoruz.