BİLGİ Özel Liselerde Öğretmen Olmak

dadamert

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
2.2620₺
Çekimlerim
400
623481.jpg
Ben elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum oturduğum ilçede dinamik özel meslek lisesi bulunuyordu ve elektrik elektronik öğretmeni iş ilanı açılmıştı bende başvurdum ve işe alındım. Bu yazımda özel lisede öğretmenlik şartlarını karşılaştığım zorluklar ile ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Ana dersler olan matematik, Türkçe, kimya ve fizik dışında meslek dersleri için öğretmenlik yapabilmek için özel liseler formasyon talebinde bulunmuyorlar zaten benimde formasyonum yoktu kabul edildim. Ücret tabi ki asgari ücret ilk bir ay çok kolaydı fazla bir yoğunluk yoktu. Meslek öğretmeni olarak elektrik teknolojisi, Endüstriyel bakım onarım ve programlanabilir lojik devreler dersine ben giriyordum. Ders saatim haftalık 40 saatti. Bu durum sadece meslek öğretmenleri için geçerliydi saat altı olunca evimize gidebiliyorduk ama ana branş öğretmenleri akşam dokuza kadar etüt veriyorlardı ayrıca cumartesi pazarda mesai yapılıyordu eğer meslek öğretmeni olarak çalışmak isterseniz oldukça rahat edersiniz iş yoğunluğu az tabi ücreti de az ama branş öğretmeniyseniz kesinlikle tavsiye etme her gün mesai yaparsanız akşam dokuza kadar özel liseler genellikle böyle çalışıyorlar maaş veriyorlar diye sizi son damlanıza kadar kullanırlar.

En önemli konulardan birisi milli eğitim bakanlığı her eğitim öğretim yılı öncesi öğretmenlere ihtiyaç parası verir yaklaşık 530 Lira bunu size özel okullar veriri ama ertesi gün geri alırlar.

Özel okulda öğretmen olarak iş başı yapabilmeniz için özel okul tarafından imzalanan sözleşmeyi imzalamak zorundasınız. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra o özel okulda bir yıl boyunca çalışmak zorundasınız çünkü bütün özel okul sözleşme şartlarında bu madde yer almaktadır. O yüzden böyle bir iş teklifi aldıysanız veya bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız ilk önce özel okullu ciddi anlamda bir araştırıp sonra sözleşme imzalamanızı tavsiye ederim.

Sözleşme maddesinde ana ders saatleri dışında etüt saatleri okul müdürünün isteği ve öğrenci ihtiyacına bağlı olarak belirlenecektir ibaresi yer alıyor bu ne demek?
Şöyle ki okul müdürü istese sizi sabaha kadar çalıştırabilir bu madde ana branş ders öğretmenleri için çok önemli bir madde, meslek öğretmenlerini ilgilendiren bir durum değil sonuçta hiçbir öğrenci makine veya bilgisayarla ilgili etüt almak istemez en azında ben bir yıl boyunca hiç karşılaşmadım.

Son olarak diğer bir en önemli madde, yaz tatillerinde maaş veriliyor mu ? konusu bazı özel okullar 3 aylık yaz tatili boyunca kadrosunda ki öğretmenlerin maaşlarını ödüyorlar ama bu tarz özel okullar çok az sayıda çoğu özel okul yaz tatillerinde maaş vermiyor. Siz bir yıllık sözleşme imzalıyorsunuz ama yaz tatilinde para almıyorsunuz kış tatilinde ise yarım maaş alıyorsunuz bunun sebebi şu şekilde aslında bu olay özel okulların bak biz sana bir yıl maaş vereceğiz bir yıl para derdin olmayacak imasında bulunuyorlar ama bir yıl dedikleri sadece eğitim öğretim yapılan zamanlar yani özel okulların bir yıl dedikleri süre sekiz buçuk ay.

Meslek öğretmeni değilseniz şartlar oldukça zor ve ücreti düşük diyebilirim. Ama meslek öğretmeniyseniz şartları fena değil hatta kolay tabi yine maaşları düşük.