BİLGİ KPSS LİSANS Genel Kültür Soru Dağılımı

dadamert

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
2.0620₺
Çekimlerim
400
kpss-400.jpg

KPSS Lisans sınavı toplamda 120 sorudan oluşur ve bu 120 sorunun 60 tanesi genel yetenek geri kalan 60 tanesi ise genel kültür bölümüdür. Genel yetenek bölümünün soru dağılımlarını bir önceki yazımda belirtmiştim. Bugün ise Genel kültür bölümünün soru dağılımlarını paylaşacağım. Çoğu aday genel yetenek bölümünden ziyada genel kültür bölümünden zorlanmaktadır bunun nedeni bence ezber gerektiren sözel konular olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Tavsiyem ezber yeteneğiniz çok kötü olsa bile en çok soru çıkan yerleri ilk başta çalışıp bitirmeniz. Bir başka önemli tavsiyem ise mutlaka her dersten en az üç soru bankasını bitirmeniz ve bu soru bankalarında ki yanlış çözdüğünüz soruları biriktirip tekrar çözmeniz sonuçta doğru yaptığınız sorudan bir şey öğrenemezsiniz yanlış çözdüklerinizden yeni bir bilgi öğrenirsiniz.

Genel kültür bölümü; Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve güncel bilgiler olmak üzere 4 ana dersten meydana gelmektedir.

KPSS Lisans Genel Kültür sınavında; Tarih dersinden 27, Coğrafya dersinden 18, Vatandaşlık dersinden 9 ve son olarak Güncel bilgilerden 6 soru sorulmaktadır.

Tarih dersi soru dağılımları:

DERS KONULARI
SORU SAYILARI
İslamiyet'ten önceki Türk devletleri
1​
İlk Müslüman Türk devletleri
2​
Osmanlı devletinde siyaset
6​
Osmanlı devletinde kültür ve uygarlık
3​
Kurtuluş savaşı hazırlık dönemi
4​
Kurtuluş savaşı cepheleri
3​
Devrim tarihi
2​
Atatürk dönemi iç ve dış politika
2​
Atatürk ilkeleri
1​
Çağdaş Türk ve Dünya tarihi
3​
TOPLAM
27

Coğrafya Dersi soru dağılımları:

DERS KONULARI
SORU SAYILARI
Türkiye'nin coğrafi konumu
2​
Türkiye'nin yer şekilleri, su örtüsü
3​
Türkiye'nin iklimi ve bitki örtüsü
3​
Toprak ve doğa
3​
Türkiye'nin beşeri coğrafyası
3​
Türkiye de tarım​
1​
Madenler ve enerji kaynakları
3​
Türkiye de sanayi
1​
Türkiye de ulaşım
1​
Türkiye de turizm
1​
TOPLAM
18

Vatandaşlık dersi soru dağılımları:

DERS KONULARI
SORU SAYILARI
Hukuka giriş
1​
Genel esaslar
1​
Yasama
3​
Yürütme
3​
İdari yapı
4​
Güncel
3​
TOPLAM
9

Güncel bilgiler ile ilgili herhangi bir soru dağılımı yoktur yıl içerisinde ki önemli olaylardan sorular sorulmaktadır bu nedenle haberleri sık sık izlemenizi ve gündemi takip etmenizde fayda var.

Sınava girecek tüm adaylara başarılar dilerim.

eburakozkok

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
95.5570₺
Çekimlerim
150
Yaklaşık bir buçuk milyon gencin bir yıl boyunca hazırlanıp tüm umutlarını bağladığı sınav. Benim mezuniyetimin dördüncü yılı, bu yıl da gireceğim. Emek veren ve sınava girecek herkese şimdiden başarılar diliyorum. Umarım emeklerimizin karşılığını alırız ve üniversite okuduğumuz dört yıl boşa gitmez. Herkesin emeklerinin karşılığını alması dileğiyle. 🙏