GÜLÜŞ TASARIMI

Hande16

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 20, 2021
Mesajlar
259
Yaş
27
NZR
93.4300₺
Çekimlerim
100
GÜLÜŞ TASARIMI

İnsanlar tarafından beğenilen bir gülümsemenin kişiyi daha çekici hale getirdiği ve sosyal hayatında pozitif bir etkisinin olduğu tartışmasızdır, dolayısıyla insanlar üzerinde iyi etki bırakan bir gülümsemeye sahip olmak herkesin doğal isteğidir. Daha sonraki medeniyetlerde de yüz estetiğine verilen önem giderek artmış ve modern dünyada ideal bir gülümsemeye sahip olma isteği, medyanın da yönlendirmeleriyle en yüksek seviyesine ulaşmıştır. İdeal gülüşü tanımlamak, kültürler ve bireyler arası farklılıklardan dolayı çok zor olsa da Amerikan sinemasının dünyaya tanıttığı ve “Hollywood Gülümsemesi” olarak bilinen bembeyaz, simetrik ve sağlıklı dişlerden oluşan gülümseme dünyadaki hemen her birey tarafından istenir hale gelmiştir. Gülüş tasarımı, bilimsel ve sanatsal birçok kurala bağlıdır. Bu kurallar, muayene sırasında hastadan toplanan veriler, teşhis modelleri, bilimsel ölçümlerden elde edilir. Güzellik algısı, ırklar ve kültürlere göre değişse de güzelliğin temel sanatsal kavramları mevcuttur ve başarılı bir gülüş tasarımı için bu kurallar da dikkate alınmalıdır. Başarılı, sağlıklı ve fonksiyonel bir gülüş tasarımı elde etmek için gülüş tasarımını sırasında unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da gülmenin kaslar, kemikler, eklemler, gingival dokular gibi birçok yapının birbiriyle ilişkisi sonucu oluştuğudur. Gülümsemenin bu kadar farklı dokuyu ilgilendirmesi nedeniyle ideal bir gülüşün oluşturulması, ortodonti, ortognatik cerrahi, plastik cerrahi, periodontal tedavi ve kozmetik diş hekimliğini içeren multidisipliner bir yaklaşımı gerektirebilmektedir.

Estetik gülüş tasarımında;

Ortodonti ile diş dizisindeki bozukluklar giderilebilir.
Dişlerdeki boşluklar hastanın dişleri kesilmeden kapatılır.
Diş etindeki problemler ve seviye düzensizlikleri ortadan kaldırılır.
Dişlerle dudak/yanak arasındaki uyum sağlanır.
Kırık ya da çapraşık dişler kompozit veneer, seramik veneer ya da zirkonyum kaplamalar ile tedavi edilir.
Kırık dişler kesilmeden estetik dolgularla restore edilir.
Rengi bozuk olan dişlere beyazlatma yapılır.
Eksik dişlerin yerlerine implantlar ya da köprü protezleri yapılarak eksiksiz bir diş dizisi elde edilir.
Son olarak da gerekli ise botoks ve dermal dolgu işlemleri uygulanabilir.
Ön dişlerin restorasyonu amacıyla diş hekimine başvuran hastaların büyük çoğunluğunun önceliği parlak ve estetik bir gülümsemeye sahip olmaktır. Diş hekimlerinin, öncelikli amaçlarının hastanın ağız sağlığının korunması olduğunu akıllarından çıkarmadan tedavi planlamalarını gerçekleştirmeleri ise büyük öneme sahiptir.
Tasarlanmış gülüş, modelleme yöntemleriyle tedavi başlangıcından sonuna kadar kontrollü olarak ve bireyin onayı alınarak tamamlanır.

okandis.com sitesinden alıntıdır.
 
Üst