Dünyanın en küçük ülkesi

rumeys

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 17, 2021
Mesajlar
183
NZR
2.0300₺
Çekimlerim
100

1. Vatikan -0,44 km2​

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma şehrinin içinde bulunur. Katoliklerin dini başkenti de olan Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası birçok önemli Rönesans dönemi sanat eserini de barındırmaktadır. Ülkenin ana geliri miktarı 1 milyar doları bulan ülkeye ve kiliselere yapılan bağışlardır, aynı zamanda turizm gelirleri de yüksektir.

2. Monako – 2 km2​

Fransız Rivierası’nda bulunan Monako, nüfusuna oranla Dünya’da en çok milyoner ve milyarder bulunduran ülkedir. Kumarhaneleri ve lüks oteller ve restoranları ile tanınan şehir ülkesi, Dünyanın en zenginleri tarafından çok tercih edilen bir yerdir. Fransa ile komşu olan ülkede genellikle Fransızca konuşulmaktadır. 36 bin nüfusuyla nüfus yoğunluğu yüksek bir ülkedir.


Kaynak:bilgimat
 

Necla

Kayıtlı Üye
Level 1
Katılım
Eki 7, 2021
Mesajlar
1,086
NZR
4.8090₺
Çekimlerim
160
Küçük ülkeler anlatıldığına göre. Ama ekonomi, yönden sıkıntıları yok gibi. Gerçi ne kadar küçük ülke olursa maddi ekonomi sıkıntısı fazla olmaz diye düşünüyorum. Genelde baktığımızda büyük ülkeler de ekonomi sıkıntısı daha fazla oluyor. Sadece maddi yönden değil manevi yönden de büyük sıkıntılar oluşmaktadır.
 
Üst