deniz23

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
17.5800₺
Çekimlerim
0
Benim dinler hakkında düşüncem , dinler toplumu düzenler ve topluma kurallar koyar bu kurallar sayesinde insanlar hareketlerinde daha kısıtlı ve daha fazla başkalarının hayatlarına saygı duyarlar. Genelde dinler genelde başka insanların haklarına saygının önemini vurguladığı için ve bu sınırlara çıkanın cezalandırılacacağını belirttiği için insanlar bu kurallara uyarlar. Dinler iyiki var topluma belirli kurallar getiriyor kültür çeşitliliğini arttırıyor. Dünyanın kültürünü dinler oluşturmakta nereyi gezerseniz gezin, gezilen yerlerin ilk dini anlayışları ve dini tapınakları göz önüne çarpar. Din toplumu yansıtır. Toplumun aynasıdır. Bir toplumun dinine dini kurallarına bakarak toplum yaşantısını ve biçimini anlayabilirsiniz. Dinler olmasa dünya yaşanabilir bir yer olmazdı.

Chailak

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
21.9200₺
Çekimlerim
0
Bana soracak olursan dine göre hayatını şekillendirmemelisin. İnsanlar öldükten sonra adaletinin sorguya çekilip temizse cennete gideceğini veya suç işlemişse cehenneme gideceğine inanırsın.. Bu sebep ile hayatını o düzene sokarak yaşamaya çalışırsın. Bana soracak olursan ne adalet var nede tanrı var, sadece ülkelere göre değişen adalet sistemleri var. Ülkelerin kendilerinin adalet sistemleri var okadar... Ondan öteye de gidemez zaten. Yaşayacak sadece bir tane canın var ölümü düşünmeden pişmanlık hissetmeden hayatını yaşamaya çalış yeterli olur senin için. Başkaları ne derse desin önemli değil hayatta iken yeteri kadar keyf almaya ve sevdiğin kişilerle olmaya bak. Toprak olduktan sonra benim düşüncem cennet veya cehennem diye bir yerin olmadığıdır. Ancak inanmasam dahi inanmakta olan kişilerin dinlerine saygı duyma zorunluluğumun olduğunu hissederim,

iyi forumlar.

ulaskann

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
7.3580₺
Çekimlerim
589
Benim fikrim, insanın her şeyi sorgulayabilecek kapasiteyi taşıması gerektiğidir. İnsan dini de eleştirebilmeli ve doğruluğu , yanlışlığı konusunda kişisel fikrini bir çalışma sonrasında edinmeli. İnsanlar her zaman çeşitli öğretiler ve konular hakkında bizlere etki verirler. Fakat önemli olan şey bunları akıl süzgecimizden geçirerek kişisel olarak ulaştığımız sonuçtur.