boss

sıradan birisi
Yönetici
ADMİN
Moderator
Level 1
NZR
60.9820₺
Çekimlerim
0
Barbaros Hayrettin Paşa (Hızır Reis) Kimdir?
Asıl adı Hızır Reis olan, Osmanlı Devleti 25. Kaptanı olan Barbaros Hayrettin Paşa 1478 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Midilli adasında dünyaya gelmiştir. Hızır Reis'e Hayreddin adını Osmanlı devletine yaptığı büyük fedakarlık ve hizmetlerden dolayı Yavuz Sultan Selim vermiştir. Hayreddin adının anlamı ise 'Dinin Hayırlısı' dır. Barbaros Hayrettin Paşa, Osmanlı İmparatorluğu'nun ünlü denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kaptan paşası ve kaptan-ı deryasıdır.

Hizir-reis.jpg

Barbaros ismi aslında abisi Oruç Reis' e aittir. Ancak abisinin ölümünden sonra Hızır Reis abisinin adını kullanmış ve Barbaros olarak anılmıştır. Hızır Reis yani Barbaros Hayrettin Paşa'nın bir erkek evladı vardır ve adı Kara Hasan Paşa'dır.

Barbaros Hayrettin Paşa'nın hizmet verdiği yıllar 1517-1546 arasıdır ve rütbesi Kaptan-ı Derya donanmasında Amiral'dır. Osmanlı Donanmasında hizmete bulunduğu yıllar arasında 4 tane ciddi savaşta bulunmuş ve büyük başarılar elde etmiştir. Bu savaşlar ise şöyledir;
  • Cezayir Savaşı
  • Tunus’un Fethi (1534)
  • Preveze Muharebesi
  • Nice Kuşatması

Barbaros Hayreddin Paşa Türk' mü?
Evet Hızır Reis Türk'tür. Selanik Vardar ağalarından ve Midilli fatihlerinden olan babası Vardari Yakup Ağa'dır. Annesi ise ada halkından Rum Katerina'dır.

Barbaros Hayrettin Paşa Hangi Padişah Döneminde Yaşadı?
Hızır Reis bir diğer adı ile Barbaros Hayreddin Paşa, Yavuz Sultan Selim döneminde yaşamış ve hayatını sürdürmüştür.

Barbaros_Hayrettin_Pasa-Nizore.jpg

Barbaros Hayreddin Paşa (Hızır Reis) Nasıl Öldü?
Hızır Reis, 5 Temmuz 1546 yılında (68 yaşında) Osmanlı topraklarında, İstanbul'da yaşamını yitirmiştir.

Barbaros Hayrettin Paşa Korsan mı?
Hızır Reis daha henüz Cezayir'i almamışken ve Osmanlı Donanması himayesine girmemişten bir korsandı. Ancak kardeşleri İshak ve Oruç Reis'lerle birlikte kendisi Cezair' i aldıktan ve Osmanlı himayesine girdikten sonra artık korsanlık devri tamamen kapanmıştır.

Barbaros Hayrettin Paşa'dan Sonra Görevi Kim Devralmıştır?
Barbaros Hayrettin Paşa'dan sonra görevi, Sokulu Mehmet Paşa devir almıştır.

Barbaros Hayrettin Paşa Hakkında Kısa Bilgi..

Son düzenleme:

Mahmutberk

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
7.1440₺
Çekimlerim
50
BU KADAR BÜYÜK BİR İNSANİ COGU İNSAN BİLMİYOR BUNUN İCİNE BENDE DAHİLDİM AMA BU KARDEŞİM SAYESİNDE BARBOROS HAYRETTİN PAŞA İLE İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ OLDUM VE COK MUTLU OLDUM BUNUN İCİN KARDEŞİM TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM BARBOROS HAYRETTİN PAŞA DİZİSİDE VAR BARBOROSLAR DİZİSİ TRT 1 Yayınlanıyor. Ben onu izleyince orucun BARBOROS olduğunu sanıyordum bu yüzden biraz oruç için üzgünüm ben orucu seviyordum. Huzurun olduğunu bilmiyordum ama diğer taraftan doğru bir bilgi öğrendiğim içinde diğer taraftan sevinçliyim. Doğruları öğrendiğim içinde aşırı mutlu oldum. Tarihinde dizilerden ibaret olmadığını öğrenmiş oldum ve size bu yorum yazıyorum. İnşallah yorumum da moderatör tarafından kabul edilir ve bende mutlu olur tekrardan.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mustafahazirci

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
0.2300₺
Çekimlerim
0
Son dönemde popüler olan Barbaros yüzüğü üzerinde de tıpkı sancakta olan simgeler bulunmaktadır. Barbaros yüzüğünün ortasında Mührü Süleyman sembolü, çevresinde ise 4 halifenin mübarek ismi bulunmaktadır.

Hazreti Ebubekir
Hazreti Osman
Hazreti Ömer
Hazreti Ali

Barbaros yüzüğü üzerinde işlenen iç içe geçmiş iki üçgenden oluşan yıldız motifi Süleyman Mührü olarak bilinen ve Müslümanlar arasında oldukça yayın kullanılan rahmani bir semboldür. İstanbul'daki geçmişi yüzlerce yıl eskiye dayanan camilerin duvar, tavan ve cam süslerinde Mührü Süleyman desenini bulabilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri: