McLaren

Kayıtlı Üye
Level 1
NZR
45.1400₺
Çekimlerim
50
Öncelikle selamlar aracınıza kasko ve sigorta nasıl yapabilirsiniz bundan bahsedicem.

Kasko ile başlayabiliriz.

Kasko araçlar için yapılan kaza yanma hırsızlık gibi maddi zararları karşılamak için yapılan belli bir bedel ödenen sigorta türüdür.

Kasko sigortası yaptırırken doğru teminatların seçilmesi çok önemlidir.

Araç sahibi, kazanın olduğu günden itibaren en geç 5 gün içinde durumu bulunduğu sigorta şirketine yazılı bit belge ile bildirmek zorundadır.

Eğer aracınız ile yurtdışına çıkıp yurtdışında kaza geçirmiş iseniz ve imzaladığınız sözleşmede bu konu ile ilgili bir şey yok ise sigorta şirketi ödeme yapmak zorunda değildir.

Aracınıza kasko sigortası yaptırarak, yaptığınız kazalarda ki maddiyeti sigorta şirketi üstlenir ve tüm masraflar sigorta şirketine aittir.

Kasko sigortanızı yaptırırken sizin aracınıza belli bir miktar fiyat biçilir eğer aracınızda çok büyük bi kaza geçirirseniz ve aracınız pert durumuna çıkarsa sigorta şirketi

bu bedeli size ödemek zorundadır.

Sigorta İle devam edelim.

Tüm sigorta acentelerinden banka şubelerinden veya internetten kolaylıkla trafik sigortası yaptırılabilir.

Trafik sigortası yıllık olarak yaptırılır 1 Yıl süre dolduğu zaman poliçeniz sona erer . Poliçe süresinin dolduğu zaman aracınız sigortasız olarak kabul edilir ve sigortasız

araçların trafiğe çıkması yasaktır. Polisler sigortasız şekilde sizi çevirdiğinde ceza yazma hakkına ve aracınızı bağlama hakkına sahiptir.

Sigortanız bittiğinde ve yaptırmadığınız her ay %5 gecikme zammı uygulanır.

Kaza yapmadığınız zaman hasarsızlık indiriminizden de men edilirsiniz.

Trafik sigortaları herhangi bir maddi hasarlı kazada karşı tarafı teminat alır ve karşı tarafın sigortası da sizi teminat alır.

Trafik sigortasında hasarı suçlu bulunan tarafın sigorta poliçesi karşılar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

koreliabi

Körelmiş kalem yoktur ama körelmiş kılıç çoktur..!
Level 1
NZR
22.4800₺
Çekimlerim
249
Diyelim ki bir trafik kazası geçirdiniz; hemen ilk beş gün içerisinde bunu kaskonuzun bağlı olduğu firmaya iletmenizde fayda var. bir de ekspertiz olayı var ki dillere destan. Sanayi ortamlarına aşina olanlar bilir bu terimi; "eksperden geçmemek". geçtiğimiz yıllarda bir motosiklet kazası geçirdim. normal seyirdeyken ters yönden gelen bir kebapçı kuryesine çarptım. Zaten bu tarz kuryelerin çoğunu doğru yolunda görmeniz mümkün değildir. Ya kaldırımda ya da ters yönde pat diye karşınıza çıkıveriyorlar.

Neyse efendim kazaya gelelim; bende pek bir şey yok karşıdaki kurye Özbek asıllı, motorda da evrak hak getire! dedim benim sigortam var nasıl olsa polis çağırdık tutanak tutsun diye bu Özbek kurye kaşla göz arasında kaçmış. Polis geldi hani adam diye sordu. Adam kaçtı diye beyanda bulundum polise, o da ona göre tutanak tuttu. Buraya kadar ne kadar absürt olsa da her şey normal diyebiliriz. Asıl mevzu eksperde patlak verdi;

Motosikletle motosikletin kafa kafaya çarpışması milyonda bir olasılıkmış da karşı tarafın ortada olmaması kazanın tek taraflı olduğunun emaresiymiş de falan filan. "Yer miyim ben bu zokayı lan!" diyerek, olay anına ait kamera kayıtlarını da alarak mahkemenin yolunu tuttum. İki hafta sonra sigortadan arayıp işlemleri durdurursam oluşan zararımın karşılanacağını ve değer kaybımın da tarafıma ödeneceğini belirttiler.

Şimdi düşünüyorum da eğer ben o mahkemeye kamera kayıtlarını bulup götürmeseydim başıma ne ya da neler gelecekti? Bu sigorta şirketlerinin çoğu maalesef güven vermiyor. O yüzden hizmet alımı yaparken detaylıca araştırmanızı ve şikayetvar sitesinden firma imajını kontrol etmenizi öneririm.